Ждрепка за квалификации за женско ЕП 2016

Ждрепка за квалификации за женско ЕП 2016

Женската сениорска ракометна репрезентација на Македонија во квалификациите за ЕП 2016 во Шведска ќе игра во групата 4 против селекциите на Црна Гора, Хрватска и на Словенија.

Новиот квалификациски циклус стартува во октомври.
Во периодот од 7 до 11 октомври ќе се одиграат натпревари од првите две кола. Втората фаза е од 9 до 13 март 2016 година, а завршните две рунди  ќе се играат од 1 до 5 јуни 2016 година.

Европското првенство ќе се одржи од 4 до 18 декември 2016 година во Шведска. Домаќини се градовите Стокхолм, Кристијанштад, Малме, Хелсинборг и Гетеборг. Покрај репрезентацијата на домаќинот Шведска која е директен учесник, преку квалификациите пласман на ЕП ќе обезбедат првите две селекции од секоја група.

ZDREPKA eP 2016 ZENI

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,