Задоволство во ЕХФ за добрата организација на Женското Кадетско Првенство летово во Скопје

Задоволство во ЕХФ за добрата организација на Женското Кадетско Првенство летово во Скопје

Натпреварувачката комисија на ЕХФ на почетокот на септември во Виена го одржа последниот состанок за годинава, на кој детално се разговарало за организацијата на сите натпреварувања на континентално ниво.

Македонија го организираше Европското Првенство за девојки до 17 години во Скопје, а во својот извештај по состанокот, Натпреварувачката Комисија на ЕХФ наведе исклучиво позитивни впечатоци за организацијата. Со потенцирање на „особено добрата соработка на Организацискиот Комитет на РФМ со ЕХФ“, издвоени се и „добрата комуникација со партиципантите“, „квалитетните услови во спортските арени“, како и одличното медиумско покривање на настанот и вклучувањето на едукацискиот проект „Млади Репортери“ во процесот.

Европското Кадетско Првенство (до 17 години) во женска конкуренција се одржа од 13 до 23 август 2015 година во Скопје, а настапуваа вкупно 16 репрезентации, меѓу кои и Македонија. Натпреварите се играа во Спортските Центри „Јане Сандански“ и „Борис Трајковски“, а дополнително за одржување на тренинзи беа користени и малата сала на СЦ „Јане Сандански“, како и СРЦ „Кале“. По 10-дневниот турнир, Данска го освои трофејот по триумфот во финалето против Русија.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,