Втора победа на сениорите во квалификациите за ЕП 2022

Втора победа на сениорите во квалификациите за ЕП 2022

Македонија вечерва извојува важна победа во квалификациите за ЕП 2022. На гостински терен во Швајцарија, македонските сениори победија со 25-23 (10-10). Македонија го контролираше резултатот во првото полувреме. Водеше со 4-2, 7-5, 9-7, но во финишот со серија од 3-0 домашните прејдоа во водство од 10-9. Македонија преку капитенот Лазаров израмни на 10-10 резултат на полувреме.

kire

Во вториот дел, Швајцарија водеше во првите десетина минути, а врвот го достигнаа во 45 минута кога поведоа со 18-15. По тај аутот на селекторот Брестовац, Македонија направи серија од 5-0 и го сврте резултатот во своја полза. Потоа до крајот на средбата не им дозволи на Швајцарците да се доближат и запиша втора победа во квалификациите. Конечен резултат  23 – 25 за Македонија.

Митревски имаше седум, Томовски три одбрани, Лазаров беше стрелец на шест, Стоилов на пет, а Кузмановски и Гоце Георгиевски на по четири гола.

митревски

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,