Втора победа на младинките на W19 Шампионатот во Литванија

Втора победа на младинките на W19 Шампионатот во Литванија

Младинската женска репрезентација на Македонија ја совлада репрезентацијата на Косово 31-30 и ја запиша втората победа на W19 Шампионатот што се игра во Литванија

Репрезентација на Косово ја презема контролата врз играта и резултатот во раната фаза од натпреварот. Поведоа со 7-0, а потоа следеше еден период во кој составот на Македонија успеа да направи серија и да поведе со 13-11, на полувреме резултатот беше 14-12 за Македонија.

Во второто полувреме репрезентацијата на Македонија го контролираше натпреварот, разликата од два гола ја удвои на 15 мин до крајот на натпреварот. На крајот репрезентацијата на Косово резултатски се врати во игра, но не успеа да стигне до победа, резултат на крај беше 31-30 во корист на Македонија.

Официјален записник од натпреварот

Денес во 14:00 часот Македонија игра против Фарски Острови во натпревар за 5-тото место на Шампионатот.

IMG_9210 IMG_9218 IMG_9269

 

 

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,