Веспрем е нов првак на СЕХА лигата

Веспрем е нов првак на СЕХА лигата

За Веспрем ова е прв трофеј сезонава, прв во Регионалната лига каде дебитира токму сезонава, и првпат се случува домаќин на завршниот турнир на го освои. Унгарците беа фаворити за трофејот уште пред почетокот на овој завршен турнир, и во финалето им беше полесно, за разлика од полуфиналниот натпревар.

Белоруските се држеа само во првите 13 минути кога беше 5-5, а потоа целата иницијатива беше на страната на домаќините. Во ниту еден момент не беше  доведена во прашање победата, која на крајот беше изразена со двоцифрена предност.

Крилото Гашпер Маргуч постигна девет гола од исто толку обиди за Веспрем, а Гарсија Угалде имаше осум гола. Кај Мешков, Растко Стојковиќ постигна 8 гола.

Конечен пласман

1. Веспрем
2. Мешков
3. ППД Загреб
4. Вардар

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,