Вардарки со шест гола предност патуваат за Унгарија

Вардарки со шест гола предност патуваат за Унгарија

На првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионките, Вардар на домашен терен го победи Ѓер со 24-18 (14-10), и со солидна предност патува следниот викенд во Унгарија

Вардар одигра како во своите најдобри денови, со енергична одбрана, ефикасен напад, и одлична поддршка од голманите. Ина Суслина беше извонредна, особено во првото полувреме бранејќи осум топки и два седмерци, а онаму каде што таа застана, продолжи Амандин Лејно, која во второто полувреме имаше два одбранети седмерци. Со таква поддршка од голманите и неможеше да се очекува друго, освен победа.

А таа, воопшто не беше доведена во прашање, во ниту еден момент. Се бараше само поголема разлика со која ќе може на реваншот да се патува порелаксирано, и без притисок. Тој, ионака сега е на страна на гостите…..

Повеќе на www.zrkvardar.mk

 

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,