Вардар јуниор победник на Прва лига и нов суперлигаш

Вардар јуниор победник на Прва лига и нов суперлигаш

Екипата на Вардар јуниор  се победници во Првата ракометна лига на Македонија, со што директно изборуваат пласман во машката Супер лигата во следната сезона.

Во натпреварот од 16 коло, помладите вардарци го совладаа Младост од Богданци со 36-20 и го одржаа стопроцентниот свој учинок на табелата со максимален број победи.

Разликата во квалитетот се покажа и во денешниот натпревар, во кој вардарци направија разлика од 20-10 уште по првото полувреме.

По завршувањето на мечот, момците предводени од Пепи Манасков, ги добија и заслужените медали и пехар за победа во Првата лига.

Вардар – Младост 36-20 (20-10)

Вардар: Чаневски, Ивановски, Костовски 4, Спасовски 1, Вујачиќ 4, Недановски 5, Ѓеорѓиев 1, Чурлевски 3, Ангелов 2, Јовчевски 4, Андовски 2, Органџиев 1, Тренчевски, Ристов 3, Поповски 6.

Младост: Паунков, Џишев, Прошев 2, Стојчевски 5, Исичков 7, Ампов 1, Ташков 2, Узунчев 2, Динов 1.

 

 

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,