РФМ домаќин на Машки Кадетски ЕХФ Шампионат во 2020 година

РФМ домаќин на Машки Кадетски ЕХФ Шампионат во 2020 година

Ракометната Федерација на Македонија ќе продолжи со трендот да организира меѓународни ракометни настани во младински категории, имено во 2020 година ќе биде организатор на Кадетски ЕХФ Шампионат, одлучено денес на состанокот на Извршната Комисија на ЕХФ.

Најдобрите односно победникот ќе обезбеди пласман на ЕХФ Еуро.

Дополнително Кадетски Шампионати ќе се одржат во Бургас (Р. Бугарија ) и во главниот град на Црна Гора, Подгорица за генерација до 18 години, додека европското првенство во Кадетска конкуренција (EHF Euro U18) ќе се одржи во Целје, Словенија.

Време периодот за одржување односно одигрување на младинските европски првенства / шампионати дополнително ќе бидат одредени.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,