Пријателски натпревар помеѓу репрезентациите на Македонија и Србија

Пријателски натпревар помеѓу репрезентациите на Македонија и Србија

Вечерва во спортскиот центар Борис Трајковски се одигра пријателски натпревар помеѓу сениорските репрезентации на Македонија и Србија. Натпреварот има исклучително пријателски карактер и е во знакот на подготовките за претстојниот Mундијал во Германија и Данска.

Првото полувреме беше во знакот на репрезентацијата на Македонија и заврши со резултат 19-13. Репрезентацијата на Македонија со истиото темпо и убедливата игра во нападот продолжи и во второто полувреме за конечни 37-31 за Македонија.

За репрезентацијата на Македонија листата на стрелци ја предводеше Дејан Манасков со 9 постигнати погодоци, потоа Филип Кузмановски со 6 постигнати погодоци, додека за репрезетацијата на Србија со 4 постигнати погодоци најуспешни беа Мијајло Марсениќ и Стефан Вујич со по 4 постигнати погодоци.

Утре репрезентацијата на Македонија ќе одигра уште еден натпревар против репрезентацијата на Србија, натпреварот ќе биде од затворен карактер.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,