Пораз од Чешка во вториот натпревар на ЕП

Пораз од Чешка во вториот натпревар на ЕП

Македонската репрезентација го загуби мечот од второто коло во кој противник ни беше селекцијата на Чешка (25-27, 11-9).

Средбата беше израмнета, Македонија имаше резултатска контрола во првиот дел во кој водевме 4-3, 8-6, 10-8, а полувремето успеавме да го добиеме со два гола предност 11-9. Македонија одигра слаб период на почетокот на вториот дел. Противникот најде решенија за нашата одбрана и со серија од 5-1, поведе со 15-12 во 37 минута.

EHF EURO 2020 (rakomet) Makedonija-Ceska 12.01.2020-6005Потоа почна долгиот процес на враќање во игра. Чешка го контролираше резултатот со 51 минута (22-18) по што со серија од 4-0, Македонија се врати во игра и израмни на 22-22. Во играта гол за гол, за жал први ние погрешивме, по што Чешка поведе со 26-24 во 58 минута, а до крајот двата тима постигнаа по еден гол.

EHF EURO 2020 (rakomet) Makedonija-Ceska 12.01.2020-5979Кирил Лазаров со 11 гола, Дејан Манасков со 5 и Гоце Георгиевски со четири гола беа најефикасните играчи во нашиот состав. За пласман во главната рунда, на Македонија и е потребна победа од два гола разлика над Австрија во последното коло. (Под услов Австрија да ја совлада Украина)

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,