Пораз од Белорусија за крај на СП

Сениорската репрезентација со пораз го заврши учеството на Мундијалот во Египет, денес во Каиро сениорите се поразени од репрезентацијата на Белорусија со резултат 30:26.

Натпреварот со прв погодок го отвори селекцијата на Белорусија, поведе 1-0, за потоа како одминуваше времето од првото полувреме нашата репрезентација ја преземаше контролата врз играта и имаше водство кое не беше поголемо од два гола разлика. На крај полувремето заврши нерешено 14-14.

FilipKuzmanovski

Во второто полувреме репрезентацијата на Белорусија ја превзема контролата на натпреварот и цврста и стабилна игра во одбраната и во нападот имаше и четири погодоци предност. Нашата репрезентација одигра борбено до крај на натпреварот но не успеаа да направат пресврт, на крај славеше Белорусија со резултат 30:26.

Најефикасните во македонската репрезентација на овој натпревар беа Кирил Лазаров со седум погодоци а по четири постигнаа Филип Кузмановски и Жарко Пешевски, додека за репрезентацијата на Белорусија најефикасен ракометар беше Кулеш со седум погодоци.KirilLazarov

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,