Пораз на Младинките од Црна Гора во мечот за третото место

Пораз на Младинките од Црна Гора во мечот за третото место

Младинската женска ракометна репрезентација на Македонија доживеа пораз од Црна Гора со 37-23 во натпреварот за третото место на пријателскиот меѓународен турнир во Будимпешта.

Црногорките рано во натпреварот поведоа со 6-2, а до крајот на полувремето иако Македонија ја подобри играта, не успеа да ја намали негативата. На пауза се замина со резултат 18-11, за во рутинското второ полувреме, Црногорките дополнително да ја зголемат предноста за конечен триумф од 37-23.

Леонида Гичевска играше одличен натпревар за нашиот состав, завршувајќи го со 10 постигнати голови. Иванова и Велкова додадоа по 3 гола, стрелци на по два гола беа Николовска и Глигоријадис, додека со по 1 гол во листата на стрелци се запишаа и Владева, Камческа и Гајиќ.

Овој турнир во Будимпешта претставува подготовка за тимот на селекторот Борче Марковски пред Европското Првенство за младинки што летово ќе се игра во Словенија. На континенталниот собир, Македонија ќе игра во група со Норвешка, Хрватска и Русија.

(Фото: Филип Вирановски, Gol.mk)

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,