Победа против Турција во пријателски натпревар

Победа против Турција во пријателски натпревар

Вечерва сениорската машка реперезентација на Македонија забележа победа против репрезентација на Турција во пријателски натпревар што се одигра во Ескишехир со резултат 23 – 26, на полувреме 11 – 15.

Цврстата игра во одбараната и успешната реализација во нападот во текот на целиот натпревар овозможија победа за нашата сениорска репрезентација. Уште на самиот старот на натпреварот, односно по четири минути игра Македонија имаше предност од три погодоци. До крајот на првото полувреме репрезентацијата ја одржуваше предноста и резултатот беше 11 – 15 со корист на Македонија.

Второто полувреме започна со гол за гол игра, се до средина на полувремето кога Македонија ја имаше и највисоката предност од шест погодоци 22-16, до крај на натпреварот домаќините успеаа да ја намалат негативата за конечни 23 – 26.

Најефикасен ракометар беше Жарко Пешевски со осум постигнати погодоци, потоа Поповски постигна шест погодоци, а по четири постигнаа Танкоски и Маџовски.

Репрезентацијата на Македонија ќе одигра уште еден пријателски натпревар во Ескишехир против репрезентацијата на Италија, а потоа во Скопје ќе одигра уште два пријателски натпревари против репрезентацијата на Грузија.

 

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,