Младинците во група со Шпанија, Тунис, Бразил, Русија и Брукина Фасо на СП

Младинците во група со Шпанија, Тунис, Бразил, Русија и Брукина Фасо на СП

Младинската машка ракометна репрезентација (до 21 година), летово во периодот од 18 до 30 јули ќе настапи на Светското првенство за младинци во Алжир, а денеска на извлекувањето во Базел ги доби петте противници во првата групна фаза.

Македонија се најде во Групата Ц, заедно со селекциите на Шпанија, Тунис, Бразил, Русија и Брукина Фасо, во ситуација каде првопласираните четири селекции од групата обезбедуваат место во елиминациското осминафинале.

Избраниците на селекторот Иле Темелковски до пласман на Светското Првенство стигнаа со победата на квалификацискиот турнир што се играше во јануари во Скопје, каде настапија уште селекциите на Полска, Португалија и Турција.

Светско младинско првенство, Алжир (18-30.07.2017):
ГРУПА А: Германија, Норвешка, Фарски Острови, Унгарија, Јужна Кореја, Чиле
ГРУПА Б: Франција, Данска, Катар, Египет, Словенија, Шведска
ГРУПА Ц: Шпанија, Тунис, Македонија, Бразил, Буркина Фасо, Русија
ГРУПА Д: Исланд, Хрвтска, Алжир, Саудиска Арабија, Арентина, Мароко

 

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,