Младинките во втор барабан за ждрепката за ЕП во Шпанија

Младинките во втор барабан за ждрепката за ЕП во Шпанија

Македонските ракометни репрезентативки до 19 години се сместени во вториот „шешир“ за ждрепката за Европското првенство во Шпанија. По квалификациите кои се одржаа во Скопје и трите победи над Исланд, Холандија и над Црна Гора, нашите девојки го кренаа својот рејтинг и добија место во второто друштво по квалитет.

Во ист „шешир“ со Македонија ќе биде светскиот првак од ланското лето, репрезентацијата на Романија, потоа Норвешка и Данска. Носители, пак, се шампионот и вицешампионот од минатото ЕП во оваа категорија, Шведска и Русија и уште Данска и Португалија.

Ждрепката ќе се влече во Валенсија, на 5 мај, а ЕП е предвидено во периодот од 23 јули до 2 август.

 

Барабан 1: Шведска, Русија, Данска, Португалија

Барабан 2: Македонија, Романија, Норвешка, Хрватска

Барабан 3: Унгарија, Германија, Шпанија, Црна Гора

Барабан 4: Франција, Белорусија, Србија, Литванија

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,