Металург го доби дербито со Зомимак

Металург го доби дербито со Зомимак

Првото дерби сезонава во плеј офот на машката Супер лига им припадна на ракометарите на Металург кои пред домашна публика со 22-21 (10-10).

Средбата во Автокоманда немаше почеток каков што посакуваа домаќините и екипата на Зомимак долго време го контролираше резултатот. Така беше до 13. минута, кога Металург израмни на 4:4, а потоа и поведе, во 24. минута, 8:7. Двете екипи имаа свои периоди и свои водства, кои никогаш не беа поголеми од два гола. Металург своето највисоко водство го стекна во 27. минута, кога поведовме со 10:8. Сепак, до полувреме Зомимак постигна два гола и на одмор се замина при резултат 10:10.

Зомимак имаше водство и во текот на второто полувреме, кога се разви жестока битка за секоја топка, за секој гол. Во 57. минута гостинскиот тим поведе со резултат 19:21. Но, со одличниот финиш на Металург и со успешните одбрани на капитенот Никола Митревски, домаќините успеаја да постигнат три едноподруго гола и да го добијат овој важен натпревар, со резултат 22:21.

Статистика од натпреварот – Металург-зомимак

Повеќе фотографии од натпреварот на www.rkmetalurg.mk

 

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,