Металург 2 е нов Суперлигаш

Металург 2 е нов Суперлигаш

Екипата на Металург 2 го освои првото место во Првата машка ракометна лига за сезоната 2018/19, со што обезбеди директен пласман во Суперлигата за наредната сезона. Во последното коло од Првата лига, Металург 2 славеше на гостински терен кај Вардар Неготино со 24-32, осигурувајќи ја првата позиција на табелата.

ГРК Борец го заврши овогодинешниот суперлигашки Плеј аут на последното место, со што наредната сезона ќе се натпреварува во Првата машка лига.

Екипите на Јуниор К.В. и Работнички во меѓусебна пресметка ќе се борат за второто место кое носи бараж натпревар со екипата на Прилеп за пласман во Супер лигата.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,