Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП 2022

Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП 2022

Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП 2022.

Вечерва во Скопје, Македонија ја совлада репрезентацијата на Финска и со два бода ќе патува на гостувањето во Швајцарија во второто коло од квалификациите за ЕП 2022. Воведните десетина минути од натпреварот се играше израмнето, со повеќе нереализирани шутеви од двете страни. Како се развиваше мечот, Македонија ја преземаше контролата и поведе со 10-5 по дваесет минути игра.

Водството на македонскиот тим не беше загорзено до крајот на првиот дел и покрај тоа то селекторот на Македонија почна шанса да им дава на повеќе ракометари. На полувреме беше 16-10, а Македонија постојано имаше контрола врз резултатот и во второто полувреме. Треба да се одбележи дека сите ракометари од ростерот добија шанса да играат. Најефикасен беше капитенот Лазаров кој игршае 40-тина минути и постигна 11 погодоци. Конечен резултат на натпреварот 32:24 во корист за Македонија.

кире1.

 

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,