Македонија поразена од фаворитот Шпанија (25-36)

Македонија поразена од фаворитот Шпанија (25-36)

Младинската машка репрезентација на Македонија го забележа вториот пораз по ред во групната фаза на СП и ќе бара најмалку бод против Бразил во последното коло за пласман во осминафиналето.

Шпанците уште од самиот почеток го превземаа водството кое постојано во текот на натпреварот го зголемуваа. Големиот број загубени топки во напад на избраниците на Иле Темелковски им помогнаа на шпанските ракометари да поведат со 8 голови разлика во 20-та минута, а до полувремето да дојдат и до првото двоцифрено водство. Второто полувреме мина мирно во однос на резултатот, Шпанија го одржуваше водството за конечен триумф од 36-25.

Со овој втор пораз во групната фаза, Македонија се наоѓа на третото место на табелата зад Шпанија која има досега максимален учинок и Тунис кој има бод повеќе. Вечерва Бразил игра со Брукина Фасо, а утре во последното коло од групата, Македонија ќе бара најмалку бод против Бразил за осигурување на пласманот во осминафиналната фаза.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,