Македонија ги доби противниците на EП 2020

Македонија ги доби противниците на EП 2020

Сениорската машка репрезентација на Македонија, во групната фаза на Европското Првенство 2020 ќе се сретне со селекциите на Чешка, Австрија и Украина.

На извлекувањето што денеска се одржа во Виена, Македонија беше извлечена во групата Б, што значи дека своите натпревари ќе ги игра во градот Виена во Австрија.

Група А (Грац- Австрија): Хрватска, Белорусија, Црна Гора, Србија
Група Б (Виена – Австрија): Чешка, МАКЕДОНИЈА, Австрија, Украина
Група Ц (Трондхајм – Норвешка): Шпанија, Германија, Латвија, Холандија
Група Д (Трондхајм – Норвешка): Франција, Норвешка, Португалија, Босна и Херцеговина
Група Е (Малме – Шведска): Данска, Унгарија, Исланд, Русија
Група Ф (Гетеборг – Шведска): Шведска, Словенија, Швајцарија, Полска

Според системот на натпреварување, најдобропласираните две селекции од секоја група ќе обезбедат пласман во следната фаза. Групата Б во која се наоѓа Македонија, ќе вкрсти со Групата А и Групата Ц, а натпреварите во таа новоформирана Главна Група 1, ќе се играат во Виена.

Распоред на натпревари:

10.01.2019 Македонија – Украина 
12.01.2019 Чешка – Македонија
14.01.2019 Австрија – Македонија

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,