Кадетките втори во Никшиќ, Владева е најдобар голман

Кадетките втори во Никшиќ, Владева е најдобар голман

Репрезентацијата на Македонија за ракометарки до 17 години го освои второто место на пријателскиот турнир во Никшиќ, кој го организираше домашниот клуб Левалеа.

Нашите девојки забележаа две победи и двапати одиграа нерешено, што не беше доволно да се стигне првопласираниот Будуќност.

Репрезентацијата предводена од Јулија Црвенковска го совлада домашниот Левалеа и Младост, додека одиграа нерешено со Будуќност (15-15) и со Бар. На последниов меч нашата селекција имала предност од 10-6 на полувреме, сепак не успеала да победи.

За најдобар играч на турнирот е прогласена македонската репрезентативка, Јована Владева. Оваа наша селекција се подготвува за Европското првенство кое од 13 до 23 август ќе се одржува во Скопје.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,