Извлечени групите за СП 2017

Извлечени групите за СП 2017

Денеска на свечена церемонија Париз, извлечени беа групите за Светското Првенство што ќе се игра во Франција во јануари 2017 година.

Репрезентацијата на Македонија се најде во Групата Ц заедно со селекциите на Шпанија, Словенија, Исланд, Тунис и Ангола.

Најдобропласираните четири репрезентации од секоја група ќе го продолжат натпреварувањето. Еве го изгледот на сите групи:
Група А: Франција, Полска, Русија, Бразил, Јапонија, Норвешка
Група Б: Шпанија, Словенија, Македонија, Исланд, Тунис, Ангола
Група Ц: Германија, Хрватска, Белорусија, Унгарија, Чиле, Саудиска Арабија
Група Д: Катар, Данска, Шведска, Египет, Бахреин, Аргентина

Дополнето:
Организаторот на Светското Првенство 2017 го соопшти точниот распоред на натпревари и градовите-домаќини на групите. Македонија своите натпревари од групата Б ќе ги игра во градот Мец во следните термини:
12.01.2017 (17:45) Македонија – Тунис
14.01.2017 (20:45) Македонија – Ангола
16.01.2017 (17:45) Македонија – Словенија
18.01.2017 (20:45) Македонија – Шпанија
19.01.2017 (17:45) Македонија – Исланд

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,