Два порази на младите на турнир во Бугојно

Два порази на младите на турнир во Бугојно

Македонските младинска ракометна репрезентација не успеа да остварат победи на денешните натпревари на турнирот во Бугојно.

Во утринскиот меч со Полска, загубивме со 22-26, а во вечерниот, во дрматичен натпревар, примивме гол во последната секунда на дуелот со БИх, и загубивме со 33-34.

На тој натпревар со БиХ,  ракометарите на Македонија имале и два гола предност во финишот, но не успеале да ја додржат концентрацијата и дозволиле Босанците да направат серија и да им ја украдат победата. В. д. селекторот Влатко Неделковски имал хендикеп со тоа што не можел да смета на голманот Никола Кизиќ, но и на Горан Крстевски кој среде натпревар се здобил со повреда на препоните.

 

Македонија – БиХ 33-34

Македонија: Трпевски, Велковски 9, Давитковски, Ставридис, Апостоловски, Кузмановски 9, Крстевски 1, Ончев, Огњановски, Левковски, Димовски 4, Палевски 1, Мирчев 2, Маркудов 7, Арсеновски.

 

Македонија – Полска 22-26  

Македонија: Трпевски, Кизиќ, Велковски 2, Давитковски 3, Ставридис, Апостоловски, Кузмановски 4, Крстевски 4, Ончев 1, Огњановски, Левковски, Димовски 1, Палевски 6, Мирчев, Маркудов 1, Арсеновски.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,