Четврта титула за ЖРК Металург

Четврта титула за ЖРК Металург

Ракометарките на Металург против Стружанка го одиграа последниот натпревар од Првенството за сезоната 2018/19, со што ја освоија титулата во Националниот шампионат. Резултатот од натпреварот заврши во корист на Металург 32-18, на полувреме 12-11.

За ракометарките на Металург ова беше четврт трофеј од Првенството, откако за прв пат славеа во сезоната 2009/10. Со ова Металург се доближува на втората позиција меѓу најуспешните во историјата на натпреварувањето, со два трофеи помалце од Вардар. Сите преостанати сезони во Женската Суперлига му припаднаа на Кометал Ѓорче Петров, кој со 17 трофеи (од 1992/93 до 2008/09) и натаму е најуспешниот македонски женски клуб.

На церемонијата што се одржа по завршување на натпреварот, пехарот и медалите ги доделија Претседателот на Ракометната Федерација на Македонија, Живко Мукаетов и Генералниот Секретар, Филип Милошевски.

METALURG SLAVJE

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,