Пораз од Египет во вториот натпревар на СП

Пораз од Египет во вториот натпревар на СП

Сениорската машка репрезентација на Македонија загуби од селекцијата на Египет во вториот натпревар на СП 2021 во Египет.

Ракометарите на Египет уште од самиот старт на мечот наметнаа силно темпо на игра, по одиграни десетина минути од натпреварот репрезентацијата на Египет успеа да стекне 6 голови предност, предност која до крај на полувремето ја зголемуваше. Резултатот на полувреме беше 20:06 за Египет.

мкд1

Во второто полувреме Египет повторно со одлична игра во нападот и одбраната своето водство го зголемуваше и по одиграни 42 минути имаше и дваесет голови предност. Конечен резултат на натпреварот 38:19.

За нашиот национален тим најефикасени ракометари беа Кирил Лазаров, Никола Маркоски и Жарко Пешевски со по 3 постигнати погодоци. За репрезентацијата на Египет најефикасен ракометар беше Шебиб со 8 погодоци.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,